Aktualność

100 lat...

Uroczystości 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej w Podokręgu Rybnik rozpoczęły się od mszy świętej.


W kościele parafialnym pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętej Anny w Gołkowicach ksiądz proboszcz Adam Baron o godzinie 16.00 rozpoczął nabożeństwo do Dzieciątka Jezus w intencji działaczy, piłkarzy i pracowników z okazji 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej i 95-lecia Podokręgu Rybnik. Następnie orszak, na czele którego szedł poczet sztandarowy i orkiestra, przeszedł do Ośrodka Kultury w Gołkowicach. Tam właśnie miała miejsce oficjalna gala.

Rozpoczęła się od tradycyjnych słów: "Sztandar Śląskiego Związku Piłki Nożnej wprowadzić" wypowiedzianych przez prezesa Podokręgu Rybnik Andrzeja Paulusa. A kiedy już przy dźwiękach fanfar tradycji stało się zadość, sternik piłkarskiej rodziny w regionie rybnickim, przywitał wszystkich.

- Zacni goście - powiedział Andrzej Paulus. - Świętujemy dzisiaj wspólnie 100-lecie Śląskiego Związku Piłki Nożnej i 95-lecie Podokręgu Rybnickiego. Gala jest okazją do podsumowania dotychczasowej działalności, nakreślenia przyszłości i wyróżnienia zasłużonych działaczy, piłkarzy, trenerów oraz sędziów piłkarskich. Tych wszystkich, którzy w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju piłki nożnej na śląskiej ziemi. Naszym gorącym pragnieniem jest powiązanie przeszłości z teraźniejszością, aby obchody stały się prawdziwym świętem wszystkich roczników, które tworzyły, tworzą i będą tworzyć historię piłki na Śląska. Jubileusz pozwoli podsumować wiekową historię działalności sportowej naszej piłkarskiej familii.

Witając obecnych w gołkowickiej sali Andrzej Paulus na pierwszym miejscu przywitał prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryka Kulę oraz prezesów Podokręgów: Bytom - Tomasza Wyszyńskiego, Skoczów - Bogusława Walicę, Tychy - Piotra Swobodę, Zabrze - Jarosława Brysia, Podokręgu Katowice - Stefana Mleczkę, Lubliniec - Krzysztofa Olczyka oraz przedstawiciela Podokręgu Racibórz - wiceprezesa Andrzeja Starzyńskiego, a także członka zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorz Morkisa oraz Prezesów Honorowych Podokręgu Rybnik Alojzego Musioła i Franciszka Wranę.

Dziękując za przybycie działaczom klubów zrzeszonych w Podokręgu Rybnik Andrzej Paulus ze szczególną atencją przedstawił Stanisława Oślizłę. Legendarny piłkarz, który swoje największa sukcesy odnosił w barwach Górnika Zabrze, z którym 8 razy sięgnął po mistrzostwo Polski i 6 razy zdobył Puchar Polski, pochodzi z Jedłownika i swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiał w Kolejarzu Wodzisław.

Następnie przywitani zostali przedstawiciele władz politycznych i samorządowych oraz sponsorów i przedstawicieli mediów, na czele z patronami obchodów 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

Po takiej rozgrzewce przyszła kolej na film, który wprowadził uczestników w klimat jubileuszu. Na ekranie można było bowiem zobaczyć najważniejsze wydarzenia minionego wieku oraz radość dzieci biegających po murawie Stadionu Śląskiego, jako zapowiedź kolejnych sukcesów, które w swoim wystąpieniu wyliczył prezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula.

- W naszym związku trenerzy wychowali blisko 250 reprezentantów Polski - podkreślił Henryk Kula. - Te sukcesy musiały zostać poparte pracą działaczy i litrami potu wylanego przez piłkarzy. Rybnicka piłka dała Śląskiemu Związkowi takich działaczy jak Alojzy Musioł, Franciszek Wrana, Andrzej Paulus czy Ireneusz Serwotka. Z tej ziemi wyrośli także reprezentanci Polski od świetnego piłkarza i znakomitego człowieka Stanisława Oślizły zaczynając przez Henryka Wieczorka wicemistrza olimpijskiego po Kamila Glika, który jest filarem obrony obecnej drużyny narodowej. Przez ich wyróżnienie chcę podziękować wszystkim działaczom, trenerom, piłkarzom i sędziom oraz samorządowcom, tworzącym piękną legendę śląskiej piłki nożnej na ziemi rybnickiej. Bez waszej pasji, zaangażowania i ciężkiej pracy, determinacji oraz wyrzeczeń, często kosztem życia rodzinnego i prywatnego, czy zawodowego śląska piłka nie byłaby najlepsza w Polsce. I na koniec dziękuję serdecznie za gościnę i przygotowanie tej gali, szczególnie prezesowi Andrzejowi Paulusowi. Wiem ile on wkłada pracy, wysiłku i radości oraz innowacji. Szuka czegoś nowego, stara się, żeby było lepiej.

Po tych słowach przyszła pora na wyróżnienia. Medalami "Za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej" uhonorowani zostali: Roman Zieliński - brązowym, Franciszek Wrana - srebrnym oraz Zbigniew Klimek i Bolesław Pluta - złotymi. Odznaki Honorowe Polskiego Związku Piłki Nożnej zostały przyznane: Magdalenie Figurze-Łyżwie, Mieczysławowi Jakubowskiemu, Henrykowi Piskule i Czesławowi Wajnerowi - brązowe, Norbertowi Janikowi, Grzegorzowi Juzkowi, Januszowi Kani, Kazimierzowi Komarkowi, Joachimowi Mrozkowi i Ginterowi Stephanowi - srebrne oraz Józefowi Pieczce, Krystianowi Pierchale, Zbigniewowi Słocie i Bronisławowi Zielonce - złote. A Odznaki Honorowe Śląskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali: Mateusz Galikowski, Ewa Konsek-Benisz, Paweł Krzysztoporski, Zdzisław Marszolik, Michał Mazurek, Sebastian Paulus, Małgorzata Pietruszka - brązowe, Andrzej Gorzawski, Monika Kaczmarczyk, Marcin Koczy, Sebastian Piotrowski, Marcin Piwoński i Cezary Rajca - srebrne oraz Aleksandra Kolorz - złotą.

Wśród polityków, starostów, prezydentów miast, burmistrzów i wójtów oraz sponsorów uhonorowanych medalami 100-lecia Śląskiego Związku Piłki Nożnej za wspieranie klubów szczególnie uhonorowany został Wójt Gminy Godów Mariusz Adamczyk - który z rąk prezesa Henryka Kuli, jako pierwszy z samorządowców w naszym województwie odebrał statuetkę "Przyjaciela Śląskiej Piłki". Zarząd Śląskiego Związku Piłki Nożnej docenił byłego zawodnika KS 27 Gołkowice i LKS Skrbeńsko. Był współzałożycielem klubu Inter Krostoszowice, a jako samorządowiec swoim doświadczeniem i znajomością piłki nożnej zainicjował modernizację wszystkich obiektów piłkarskich w gminie Godów oraz współorganizuje rozgrywki Ligi Siódemek i Orlików. Jest honorowym członkiem Podokręgu Rybnik.

- Chcę wszystkim samorządowcom, prezydentom, burmistrzom i wójtom serdecznie podziękować za wsparcie śląskiej piłki, która w 95 procentach finansowana jest przez samorząd a obiekty są własnością gminy - dodał Henryk Kula. - Gdyby nie wasze zaangażowanie śląska piłka tak dobrze by się nie miała, a naprawdę jest najlepsza w Polsce.

Nie zabrakło też życzeń i jubileuszowych pamiątek od klubów i samorządowców oraz sponsorów dla Śląskiego Związku Piłki Nożnej, a oficjalną część zakończyło wystąpienie Stanisława Oślizły, którego wspomnienia wycisnęły łezkę wzruszenia, ale szybko zostały osuszone przez występ zespołu Rekiny z Nacyny, który po komendzie: "Sztandar Śląskiego Związku Piłki Nożnej wyprowadzić" bawił gości gali muzyką i dowcipem.

A na zakończenie spotkania w ramach akcji "Bezpieczne na boisku" samorządowcy wręczyli działaczom klubów ufundowane apteczki z pełnym wyposażeniem i dopiero po tej części mogły się rozpocząć kuluarowe rozmowy podsumowujące 100 lat. Najdalej pamięcią mógł sięgnąć 95-letni Robert Grzybek, który pół wieku był sekretarzem Podokręgu Rybnik, a nadal działa w Klubie Seniora Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Nic więc dziwnego, że Henryk Kula i Andrzej Paulus uhonorowali go pamiątkowym medalem i życzyli tradycyjnie "sto lat". Natomiast na cześć Śląskiego Związku Piłki Nożnej Henryk Kula zaintonował "dwieście lat" i w takiej radosnej atmosferze rozpoczął się nowy wiek śląskiej piłki na rybnickiej ziemi.

Więcej zdjęć można oglądać TUTAJ.

źródło: slzpn.katowice.pl

  • Opublikowno: 19-01-2020 09:27
Wstecz